تبلیغات
خلیج فارس-Persian Gulf - *هویه و لحیم كاری*
خلیج فارس-Persian Gulf
هرچه هست ونیست دراینجا هست

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 1390/02/16

وسیله ای كه در لحیم كاری مورد استفاده واقع می شود را هویه می گویند. هویه در اثر عبور جریان الكتریسته از یك المنت حرارت تولید شده و این حرارت به نوك هویه منتقل می شود. در بازار دو نوع هویه بیشتر به چشم می خورد .

یكی از ابزارهای مهم در صنعت برق و الكترونیك لحیم كاری است. ماده اتصال دهنده ، كه آلیاژی از فلز قلع و سرب است را لحیم می نامند. در عمل لحیم كاری توسط یك وسیله گرما دهنده مثل هویه صورت می پذیرد یعنی بوسیله هویه ، محل اتصال دو فلز را گرم كرده تا به نقطه ذوب لحیم برسد و لحیم به محل اتصال اعمال شده و پس از سرد شدن ، دو قطعه به هم محكم می شوند.

آشنایی به فن لحیم كاری برای متخصصین امور برقی و تكنسینهای الكترونیكی بسیار حائز اهمیت است لذا در این جا نكات مهم را مورد بحث قرار می گیرد .

لحیم

همانگونه كه گفته شد لحیم آلیاژی از قلع و سرب است كه بر حسب درصد آنها در آلیاژ درنظر گرفته می شود. چنانچه بر روی قرقره لحیم نگاه كنید دو عدد بر روی آن نوشته شده است بطور مثال 60/40 این به آن معنا است كه لحیم فوق دارای 60 درصد قلع و 40 درصد سرب می باشد.

اصولا برای لحیم كاری در الكترونیك باید از لحیمی استفاده شود كه در صد قلع آن 40 باشد. دلیل آن این است كه نقطه ذوب قلع كمتر است. بنابراین هرچه درصد قله بیشتر باشد لحیم در درجه كمتری ذوب می شود. درجه حرارت چنانچه بالا باشد سبب معیوب شدن نیمه هادیها مثل دیود ، . می شود بخصوص آنكه باعث خرابی مدار چاپی نیز می شود. در مجموع در كارهای الكترونیكی از درصد قلع بیشتر استفاده نمائید. بهترین نوع لحیم ، لحیم 63 درصد است كه در بازار به همین نام یافت می شود .

هویه

وسیله ای كه در لحیم كاری مورد استفاده واقع می شود را هویه می گویند . هویه در اثر عبور جریان الكتریسته از یك المنت حرارت تولید شده و این حرارت به نوك هویه منتقل می شود . در بازار دو نوع هویه بیشتر به چشم می خورد .

هویه قلمی

هویه هفت تیری

این دو چه تفاوتی با هم دارند ؟

اصولا هویه هفت تیری برای توان های بالا مورد استفاده است و برای لحیم كاری در برق و یا مدارهای الكترونیكی لامپی بكار گرفته می شود .

در هویه قلمی برای توانهای كم بنابراین برای كارهای الكترونیكی در مدارهای جدید و مونتاژ مورد بهره برداری واقع می شود. لذا برای كارهای مختلف الكترونیكی از هویه قلمی با توان 16 الی 30 وات استفاده نمائید .

روغن لحیم

هرگاه دو قطعه را بخواهند بوسیله لحیم ، اتصال دهند بایستی كاملا تمیز و از هرگونه چربی ، رنگ و اكسید پاك گردند . بنابراین در زمان لحیم چون درجه حرارت بالا است سبب می شود در سطح خود لایه ای اكسد بوجود آید و پس از لحیم كاری ممكن است این لایه اكسید مانع از تماس الكتریكی بین آن دو شود . برای جلوگیری از این كار از روغن لحیم استفاده می كنند . این روغن از ماده ای به نام كلوفون تشكیل شده و حل كننده اكسید و هر مواد زائد است .

طرز كار با روغن لحیم

قبل از لحیم كاری باید محل اتصال به این روغن آغشته شود و بعد عمل لحیم كاری صورت گیرد. با انجام این كار روغن، مواد زاید بر روی اتصال را در خود حل كرده و هنگامی كه هویه داغ به محل اتصال نزدیك می شود ، روغن را كنار زده و محل اتصال را از ماده های خارجی خالی می نماید . امروزه لحیمهای در الكترونیك مورد استفاده می گردد كه در داخل خود روغن لحیم دارند لذا نیازی به روغن لحیم جداگانه ندارند اصطلاحأ به این نوع لحیم ، سیم لحیم با مغزی روغن می گویند. بهر صورت در هنگام لحیم كاری بایستی از تمیز بودن محل اتصال ، اطمینان حاصل شود

اصول لحیم کاری


در الکترونیک, لحیم کاری مدارات از اصول و مبنای کار بوده و همیشه لازم استو چون تا یک بورد یا فیبر مدار چاپی لحیم نشود( قطعات)رو ان لحیم نشوند, مثل اینه که ما هیچ چی نساختیم! پس اشنایی با روش صحیح لحیم کاری خیلی مهم است!
نکته:
لحیم کاری برای بعضی افراد من جمله خود شخص خودم خالی از عواقب نبوده و باعث ایجاد بیماری های مزمن خونی و پوست هم گاهگاهی میشود. و علت ان هم وجودسرب در سیم های لحیم است.
پس همیشه در هنگام لحیم کاری ماسک را روی صورت داشته باشید و احتیاطن در فضای آزاد این کارراانجام دهید
بهترین قلع های موجود قلع های آساهی هستند . قلع اساهی بهترین جنس بوده و از مرغوبیت خاصی برخوردار است. سیم های لحیم خوب دارای روغن هستند. یعنی در داخل خود سیم لحیم روغن لحیم وجود دارد که امر لحیم را تسهیل میکند.
همیشه برای لحیم کاری بایستی سطوح از وجود چربی دست پاک شده باشند. چون و جود چربی باعث عدم اتصال ها میشود. بد ترین چیز در لحیم کاری لحیم کاری سرد است. منظورر از لحیم کاری سرد اتصال ناقص دو سطح مس هست که به ظاهر به هم وصل شده اند اما در واقع از زیر از یکدیگر جدا هستند و همین مقدمه کار نکردن بعضی مدارات ساخته شده افراد مبتدی است که به امشکل بر می خورند.
یک لحیم کاری خوب دارای برق ( نور) خاص است و در ضمن قطعه کاملا در سر جای خودش محکم
می ایستد.
همیشه در هنگام لحیم کاری باید سعی شود از هویه 40 واتی استفاده شود. البته استفاده از هویه های وات بالا برای ذوب کردن لحیم های قبلی, گاهی اوقات لازم است.
گاهی اوقات برای لحیم کاری بهتر از روغن لحیم استفاده میشود. البته بهتره که کمتر استفاده بشه, چون بعدا به علت کیفیت نوع روغن در محل فیبر سولفاته میشه و باعث خوردگی مس مزبور و ایجاد پارازیت در مدارهای مخابراتی و آمپلی فایرهامیشود.

قلع ها در بسته های : 50 گرمی / 100 گرمی و 250 گرمی موجود هستند. بهترین روغن ها با نام روغن های آلمانی مشهور هستند. البته روغن لحیم های ایرانی هم بدک نیستند.

 

 ارسال توسط لایتین مكویی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این پایگاه مطالب مفیدی در اختیار بینندگانش قرار میدهد؟؟؟؟؟؟؟؟پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا